1 - Operacija nad glistom
Vremensko ograničenje | Memorijsko ograničenje |
---|---|
1000ms | 256MB |
Jedan pre svega veliki ljubitelj životinja po imenu Okram probudio se jednog dana i imao je šta da vidi: njegov ljubimac Edgar de Glist, jedna kišna glista, bio je raskomadan na \(N\) delova. Okram je bio potrešen ovim prizorom, ali je, sa obzirom da se razume u ovu vrstu životinje, znao za oni mogu da prežive i nakon što im se desi ovakva povreda, i što je najbitnije, znao je da najnovijim tehnologijama on može da vrati svog ljubimca u stanje u kom je bio pre nemilog događaja.
Okram je pripremio svoju glistu za operaciju tako što je delove njenog tela poređao u niz u pravilnom redosledu i njihove dužine zapisao u jedan niz istim redosledom (pri tome je pazio da je poslednji deo, to jest deo skroz desno, onaj sa usnom dupljom, videćemo posle da je orijentacija bitna). U ovoj nezgodnoj operaciji nad svojom glistom on mora da obrati pažnju na nekoliko stvari:
- Dva dela gliste se mogu spojiti samo ako su oni susedni i ako za njihove dužine \(a\) i \(b\) važi \(a \le b \le a+1\). Pri ovome je bitno obratiti pažnju i na redosled, to jest \(a\) predstavlja levi a \(b\) desni broj (kao što smo rekli orijentacija je bitna).
- Da bi prošli uslov za spajanje mogao da bude ispunjen neki delovi će morati da se "prepolove" pre ponovnog spajanja sa drugim delovima, i to isključivo na sledeći način: ako je \(c\) dužina dela koji se polovi, levi deo će nakon podele biti dužine \(floor(c/2)\) a desni dužine \(ceil(c/2)\).
Pomozite Okramu tako što ćete mu reći koliko minimalno koraka (spajanja + polovljenja) je potrebno da bi se operacija odradila, to jest da bi ponovo spojio Edgara u jedan deo, kako bi znao da proceni vreme ovog hirurškog poduhvata.
Opisi funkcija
Potrebno je da implementirate funkciju
- \(Resi(N, A[\ldots])\)
Funkcija \(Resi\) se poziva samo jednom na početku ivršavanja programa, a njeni parametri su \(N\), broj delova gliste, i \(A[\ldots]\), niz dužine \(N\) koji sadrži dužine delova gliste, i indeksiran je od \(0\). Povratna vrednost funkcije je minimalan broj koraka koji je potreban da se operacija izvrši.
Primer 1
Ulaz
Izlaz
Objašnjenje
Na pošetku moramo podeliti srednji deo, nakon čega imamo 4 dela dužine 1. Sada možemo spojiti prva dva, kao i poslednja dva dela, nakon čega nam ostaju 2 dela dužine 2 koje možemo potom spojiti i time završiti postupak
Primer 2
Ulaz
Izlaz
Objašnjenje
Numerišimo delove od \(1\) do \(9\). Spojimo sada redom delove 1 i 2, 3 i 4, 5 i 6, kao i 8 i 9. Niz sada izgleda ovako: 2 2 2 1 2. Spojimo poslednja prva dva dela i poslednja dva dela i dobijamo niz: 4 2 3, kod kog možemo spojiti poslednja dva dela odakle dobijamo niz: 4 5, koji sada možemo spojiti i završiti postupak.
Ograničenja
- \(N \le 10^5\)
- \(S \le 10^6\), gde je \(S\) ukupna dužina gliste, to jest suma brojeva u nizu
Podzadaci
Test primeri su podeljeni u \(5\) podzadataka:
- [10 poena] \(S \le 20\)
- [10 poena] Dužine svih delova, to jest svi elementi niza, su \(1\) ili \(2\).
- [20 poena] \(S \le 1000\)
- [30 poena] \(S \le 10^5\)
- [30 poena] Bez dodatnih ograničenja.
Detalji implementacije
Potrebno je da pošaljete tačno jedan fajl operacija_nad_glistom.cpp
koji implementira pomenutu funkciju. Osim tražene funkcije, vaš fajl može sadržati i dodatne globalne promenljive, pomoćne funkcije i dodatne biblioteke.
Vaša funkcija mora biti sledećeg oblika:
int Resi(int N, int* A);
Vašim programima je dozvoljeno da menjaju sadržaj nizova ali ne smeju da pristupaju van granica datih nizova.
Uz zadatak, obezbeđen vam je "template" fajl code.cpp
koje možete koristiti i menjati po potrebi. Takođe vam je obezbeđen program grader.cpp
koji služi da lakše testirate kodove. Ovaj program učitava sa standardnog ulaza sledeće podatke:
- U prvom redu brojevi \(N\).
- U narednom redu \(N\) brojeva: \(A_i\).
Zatim ovaj program zove vašu funkciju i ispisuje rezultate koje ona vrati.
Autor | Tekst i test primeri | Analiza rеšenja | Testiranje |
---|---|---|---|
Pavle Martinović | Marko Šišović | Dragan Urošević | Vladimir Milenković |
Glavno rešenje
Primetimo da su operacije razdvajanja i spajanja uzajamno inverzne (tj. iverzne jedna drugoj), tako da ako neka dva dela spojimo, nikad ih više nećemo razdvajati. U poslednjem potezu znamo da moramo da spojimo dva dela koji imaju jednake dužine, ili dva dela od kojih je levi za jedan kraći od desnog (tj. dužine delova su \(\left\lfloor\frac{S}{2}\right\rfloor\) i \(\left\lceil\frac{S}{2}\right\rceil\), gde je \(S\) ukupna dužina gliste). Zbog toga treba da postoji indeks \(k\), tako da je suma dužina prvih \(k\) delova jednaka \(\left\lfloor\frac{S}{2}\right\rfloor\), a suma dužina preostalih delova iznosi \(\left\lceil\frac{S}{2}\right\rceil\). Ako ne postoji takav indeks \(k\), onda se određuje indeks \(k\) tako da je
Nakon toga se deo sa indeksom \(k\) deli sve dok se ne dobije niz u kome postoji indeks \(l\), takav da je
To postižemo tako što svaki put delimo deo sa indeksom \(k'\) za koji važi
Kada dobijemo niz delova (koji ima \(n'\) delova) za koji postoji indeks \(l\) takav da je
$$ \sum_{i=1}^{l} a_i = \left\lfloor\frac{S}{2}\right\rfloor. $$,
onda raekrzivno pozivamo funkciju koja određuje minimalni broj operacija potreban da se spoje prvih \(l\) delova u jedan deo i funciju koja određuje minimalan broj operacija potreban da se spoji poslednjih \(n'-l\) delova u jedan deo. Na kraju dva tako dobijena dela ćemo spojiti u jedan deo. Ukupan broj operacija je jednak zbiru broja operacija deljenja na početku funkcije, broju operacija za spajanje leve polovine, broja operacija za spajanje desne polovine i broja 1 za spajanje dva dobijena dela (polovine).
Znači, za rešavanje zadatka smo iskoristili tehniku podeli pa vladaj (\(divide\ and\ conquer\)). Primetimo da je složenost jednog rekurzivnog poziva (odnosno pripreme za rekrzivne pozive tokom izvršavanja tog rekurzivnog poziva) \({\mathcal O}(S)\), a da se rekurzivno poziva funkcija za nizove u kojima je suma dužina delova \(\frac{S}{2}\), pa je po master teoremi složenost kompletnog funkcije \({\mathcal O}(S\log S)\).