3 - Psiho
Vremensko ograničenje | Memorijsko ograničenje |
---|---|
1000ms | 256MB |
Zovete se Patrik Bajtmen. Imate dvadeset i sedam godina. Brinete o sebi balansiranom dijetom, strogim režimom treninga. Ujutru, ako vam je lice naduveno, stavićete ledenu masku dok radite zadatke iz programiranja. Možete da ih uradite hiljadu trenutno...
Radite u jednoj programerskoj firmi, i želite da stignete do vrha, samog vrha. Hijerarhija firme je u obliku stabla, odnosno svaka osoba, sem direktora, ima tačno jednog nadređenog. U firmi radi \(N\) osoba i one su numerisane od \(1\) do \(N\). Za svaku osobu znate njihovog nadređenog, sem osobe \(1\), koja predstavlja direktora.
Opsednuti ste vizit kartama i zato pratite kuda one prolaze kroz kompaniju. Odavno ste primetili da one uvek idu uz hijerarhiju, odnosno na gore (osoba je uvek daje svom nadređenom). Tačno \(M\) vizit karti će biti pušteno u cirkulaciju i za svaku znate u kom minutu će se to desiti, kao i koja osoba će to uraditi.
Sve osobe koje trenutno poseduju nečiju vizit kartu proslediće je narednog minuta svom nadređenom. Preciznije, ukoliko se neka vizit karta u minutu \(t\) nalazi kod osobe \(a\), u minutu \(t+1\) nalaziće se kod osobe koja je nadređena osobi \(a\). Ako se ta vizit karta nalazi kod šefa, on će je skloniti u svoju kolekciju, na bezbedno. Ukoliko nekoj osobi (uključujući direktoru) u istom trenutku stigne više od jedne vizit karte, ta osoba će uzeti neke dve vizit karte, uporediti ih i obe baciti u đubre. To će ponavljati dokle god mu ne ostane najviše jedna vizit karta. Na primer, ako u trenutku \(t\) nekoj osobi stigne \(5\) vizit karti, ta osoba će prvo uzeti dve, uporediti ih, pa baciti, i onda ponovo to uraditi sa sledeće dve karte. Preostalu vizit kartu proslediće nadređenom u trenutku \(t+1\). U slučaju da joj je stiglo \(4\) vizit karte, nakon poređenja joj ne bi ostala ni jedna, pa ne bi imala šta da prosledi.
Vas, Patrika Bajtmana, zanima koliko vizit karti je bačeno u đubre. Zašto? Zato što ste vi srbijanski psiho.
Opis ulaza
U prvom redu standardnog ulaza nalaze se dva cela broja \(N\) i \(M\) - broj osoba u firmi i broj vizit karti koje će biti u cirkulaciji.
U drugom redu standardnog ulaza nalazi se niz celih brojeva \(p_2, p_3, \ldots, p_N\) dužine \(N-1\), gde \(p_i\) predstavlja oznaku osobe koja je nadređena osobi \(i\).
Narednih \(M\) linija sadrže po dva cela broja \(t_i\) i \(v_i\) - minut u kojem se pojavila \(i\)-ta vizit karta i oznaka osobe kod koje se pojavila. I ova vizit karta se računa u karte koje su stigle kod osobe \(v_i\) u trenutku \(t_i\).
Opis izlaza
U jedinoj liniji standardnog izlaza ispisati ceo broj koji predstavlja broj vizit karti koje su bačene u đubre.
Primer 1
Ulaz
Izlaz
Objašnjenje
Prva i šesta vizit karta će se naći u isto vreme kod osobe \(4\) i one će se odbaciti. Slično, druga i treća vizit karta će se naći kod osobe \(2\) i onda će ih odbaciti. Četvrta i peta vizit karta će neometano doći do direktora.
Primer 2
Ulaz
Izlaz
Objašnjenje
Prva vizit karta neometano stiže do direktora. Druga i treća vizit karta stižu kod direktora u trenutku \(4\) i on ih odbacuje. Četvrta, peta i šesta karta stižu kod direktora u trenutku \(3\) i on uzima dve nasumične i odbacuje ih, a treću čuva za kolekciju. Sedma, osma, deveta i deseta se sve odbacuju, stižu u trenutku \(2\).
Ograničenja
- \(1 \leq N, M \leq 10^5\)
- \(1 \leq p_i \leq N\), \(p_i < i\), za \(2 \leq i \leq N\)
- \(1 \leq t_i \leq 10^9\), za \(1 \leq i \leq M\)
- \(1 \leq v_i \leq N\), za \(1 \leq i \leq M\)
Test primeri su podeljeni u pet disjunktnih grupa:
- U testovima vrednim 15 poena: \(N, M \leq 1000\).
- U testovima vrednim 20 poena: \(p_i = i-1\), za \(2 \leq i \leq N\).
- U testovima vrednim 20 poena: \(t_i = 1\), za \(1 \leq i \leq M\) .
- U testovima vrednim 40 poena: Bez dodatnih ograničenja.
Autor | Tekst i test primeri | Analiza rеšenja | Testiranje |
---|---|---|---|
Mladen Puzić | Mladen Puzić | Mladen Puzić | Igor Pavlović |
Rešenje za \(N, M \leq 1000\)
Ovde je moguće primeniti razna sporija rešenja, npr. možemo održavati skup aktivnih vizit karti, odnosno onih koje nisu još odbačene ili sačuvane od strane direktora. Svakog trenutka, sve aktivne vizit karte šaljemo nadređenom i onda simuliramo poređenje vizit karti. Vremenska složenost: \(O(N\cdot M)\), memorijska složenost: \(O(N+M)\).
Rešenje za \(p_i = i-1\)
U ovom slučaju hijerarhija kompanije je linearna, tj. samo put od svakog zaposlenog do direktora. Najbitnija obzervacija u ovom zadatku jeste da možemo ignorisati sva susretanja vizit karti pre direktora. Ako su se dve karte susrele pre direktora, zajedno će i stići kod direktora, gde će se svakako porediti i odbaciti.
Ovo nam govori da je dovoljno da za svaki trenutak odredimo koliko vizit karti stiže kod direktora tad. Karta koja se pojavila u trenutku \(t_i\) kod osobe \(p_i\) će kod direktora stići u trenutku \(t_i+p_i-1\), pa koristeći npr. strukturu map ili obično sortiranje, odrediti sve što nam je potrebno da izračunamo koliko karata će biti odbačeno (ukoliko u trenutku \(t\) stiže \(x\) karata kod direktora, tada on odbacuje \(\lfloor \frac{x}{2} \rfloor \cdot 2\) vizit karti. Vremenska složenost: \(O(N+MlogM)\), memorijska složenost: \(O(N+M)\).
Rešenje za \(t_i = 1\)
Rešenje je slično glavnom rešenju, samo što je moguće izbeći mapu/sortiranje, i lakše je primetiti pogrebu za dubinama zaposlenih.
Glavno rešenje:
Poput rešenja kada \(p_i = i-1\), ignorišemo poređenja sem kod direktora. Jedina razlika je što ovaj put moramo drugačije da izračunamo u kom trenutku će se neka karta naći kod direktora. Potrebno je da izračunamo dubinu svakog zaposlenog, odnosno koliko je sekundi potrebno da vizit karta od osobe \(i\) stigne do direktora (označimo to sa \(d_i\)).
Za ovo je moguće koristiti grafovske algoritme, ali pošto važi \(p_i < i\) to nije neophodno. Dovoljno je da to uradimo koristeći sledeće formule: \(d_1 = 0\) i \(d_i = d_{p_i} + 1\). Kada to izračunamo, vreme kada će neka karta doći do direktora je \(t_i + d_{v_i}\). Vremenska složenost: \(O(N+MlogM)\), memorijska složenost: \(O(N+M)\).