6 - Dva stabla
Vremensko ograničenje | Memorijsko ograničenje |
---|---|
3000ms | 256MB |
Data su vam dva stabla sa po \(N\) čvorova. Potrebno je odgovoriti na \(Q\) upita. Svaki upit je opisan sa po 4 broja \(A\), \(B\), \(C\) i \(D\). Odgovor na upit je broj indeksa \(i\) tako da se čvor sa indeksom \(i\) nalazi na putu od \(A\) do \(B\) u prvom stablu i čvor sa indeksom \(i\) se nalazi na putu od \(C\) do \(D\) u drugom stablu. Drugim rečima, ako je \(S1\) skup indeksa svih čvorova na putu od \(A\) do \(B\) u prvom stablu i \(S2\) skup indeksa svih čvorova na putu od \(C\) do \(D\) u drugom stablu, odgovor na upit je \(|S1 \cap S2|\).
Opisi funkcija
Potrebno je da implementirate funkciju
- \(\text{Resi}(N, Q, P, U1[\dots], V1[\dots], U2[\dots], V2[\dots], A1[\dots], B1[\dots], C1[\dots], D1[\dots], R[\dots])\)
gde je: * \(N\) broj čvorova u stablima * \(Q\) broj upita * \(P\) parametar koji se koristi pri izračunavanju vrednosti nizova \(A\), \(B\), \(C\) i \(D\). * \(U1\) i \(V1\) nizovi dužine \(N-1\) koji opisuju grane prvog stabla. \(i\)-ta grana spaja čvorove \(U1_i\) i \(V1_i\). * \(U2\) i \(V2\) nizovi dužine \(N-1\) koji opisuju grane drugog stabla. \(i\)-ta grana spaja čvorove \(U2_i\) i \(V2_i\). * \(A1\), \(B1\), \(C1\) i \(D1\) nizovi dužine \(Q\) pomoću kojih se izračunavaju nizovi \(A\), \(B\), \(C\) i \(D\) na sledeći način: Neka je \(ans_i\) odgovor na \(i\)-ti upit i \(ans_0=0\). Onda je: - \(A_i = (A1_i + ans_{i-1}*P - 1) \% N + 1\) - \(B_i = (B1_i + ans_{i-1}*P - 1) \% N + 1\) - \(C_i = (C1_i + ans_{i-1}*P - 1) \% N + 1\) - \(D_i = (D1_i + ans_{i-1}*P - 1) \% N + 1\) * \(R\) niz u koji treba upisati odgovore na upite.
Svi nizovi su indeksirani od 1.
Ograničenja
- \(1 \leq N \leq 2 \times 10^5\)
- \(1 \leq Q \leq 2 \times 10^5\)
- \(1 \leq A[i], B[i], C[i], D[i] \leq N\)
Podzadaci
Test primeri su podeljeni u 9 podzadataka:
- [3 poena]: \(P=0\), \(N, Q \leq 1000\).
- [7 poena]: \(P=0\), \(N, Q \leq 3 \times 10^4\), oba stabla su lanci.
- [8 poena]: \(P=0\), \(N, Q \leq 3 \times 10^4\), drugo stablo je lanac.
- [11 poena]: \(P=0\), \(N, Q \leq 3 \times 10^4\).
- [14 poena]: \(P=0\), oba stabla su lanci.
- [15 poena]: \(P=0\), drugo stablo je lanac.
- [30 poena]: \(P=0\).
- [6 poena]: \(P=1\), oba stabla su lanci.
- [6 poena]: \(P=1\).
Detalji implementacije
Potrebno je da pošaljete tačno jedan fajl dva_stabla.cpp
koji implementira pomenutu funkciju. Osim tražene funkcije, vaš fajl može da sadrži i dodatne globalne promenljive, pomoćne funkcije i dodatne biblioteke.
Vaša funkcija mora biti sledećeg oblika:
void Resi(int N, int Q, int P, int *U1, int *V1, int *U2, int *V2, int *A1, int *B1, int *C1, int *D1, int *R);
Vašim programima je dozvoljeno da menjaju sadržaj nizova, ali ne smeju da pristupaju van njihovih granica.
Uz zadatak, obezbeđen vam je "template" fajl code.cpp
koje možete koristiti i menjati po potrebi. Takođe vam je obezbeđen program grader.cpp
koji služi da lakše testirate kodove. Ovaj program učitava sa standardnog ulaza sedeće podatke:
- U prvom redu tri broja \(N\), \(Q\) i \(P\).
- U narednih \(N-1\) redova nalazi se po dva broja. U \(i\)-tom redu \(U1_i\) i \(V1_i\).
- U narednih \(N-1\) redova nalazi se po dva broja. U \(i\)-tom redu \(U2_i\) i \(V2_i\).
- U narednih \(Q\) redova nalazi se po 4 broja. U \(i\)-tom redu \(A1_i\), \(B1_i\), \(C1_i\) i \(D1_i\).
Zatim ovaj program poziva vašu funkciju i štampa odgovore na upite koje je funkcija popunila u nizu \(R\), po jedan u svakom redu.
Primer
Ulaz
Izlaz
Objašnjenje
- Na putu od čvora \(5\) do čvora \(3\) u prvom stablu nalaze se čvorovi sa indeksima \(1\), \(2\), \(3\) i \(5\).
- Na putu od čvora \(2\) do čvora \(4\) u drugom stablu nalaze se čvorovi sa indeksima \(2\), \(3\) i \(4\).
- Indeksi \(2\) i \(3\) se pojavljuju na oba puta, pa je rešenje 2.
Autor | Tekst i test primeri | Analiza rеšenja | Testiranje |
---|---|---|---|
Tadija Šebez | Tadija Šebez | Tadija Šebez | Aleksa Milisavljević |
Za \(P=0\) svi upiti su unapred poznati pa ih možemo rešavati u proizvoljnom redosledu. Kada je \(P=1\) moramo da odgovorimo na \(i\)-ti upit da bismo saznali \(i+1\)-vi upit, pa zadatak moramo da rešavamo online, odnosno da na upite odgovaramo redom kojim su zadati.
Rešenje kada je \(N, Q \leq 1000\)
Iskoristimo DFS algoritam da nađemo sve čvorove na jednom i na drugom putu i zatim prebrojmo koliko čvorova se nalazi na oba puta. Vremenska složenost je \(O(QN)\).
Rešenje kada su oba stabla lanci
Uz pomoć DFS algoritma možemo da poređamo čvorove oba stabla u dva niza. Neka su to nizovi \(S\) i \(T\). U ovom slučaju se upiti svode na pitanja za podnizove. Posmatrajmo upit za podniz \(L1 \dots R1\) niza \(S\) i podniz \(L2 \dots R2\) niza \(T\). Ako bismo u nizu \(T\) označili sa 1 poziciju \(i\) ako se \(T_i\) nalazi na podnizu \(L1 \dots R1\) niza \(S\), i sa 0 u suprotnom, rešenje za upit bi bilo zbir oznaka na podnizu \(L2 \dots R2\) niza \(T\).
Za podzadatak kada je \(N, Q \leq 3 \times 10^4\), možemo da održavamo oznake u Fenvikovom stablu i upite rešavamo offline pomoću Mo-ovog algoritma. Upite sortiramo po paru \((\lfloor frac{L1}{\sqrt{N}} \rfloor, R1)\) i rešavamo ih u tom redosledu. Kada rešimo upit sa podnizom \(L1_{i-1} \dots R1_{i-1}\) levu granicu pomeramo do \(L1_i\), a desnu do \(R1_i\), menjajući \(|L1_i-L1_{i-1}|+|R1_i-R1_{i-1}|\) oznaka u nizu \(T\). Na ovaj način imaćemo \(O(N \sqrt{N})\) promena i za svaku promenu nam treba \(O(logN)\) vremena za izmenu u Fenvikovom stablu, pa je vremenska složenost ovog rešenja \(O(N \sqrt{N} logN)\).
Kada je \(N, Q \leq 2 \times 10^5\) i \(P=0\), rešenje je slično kao prethodno, ali potrebna nam je jedna ključna opservacija: Rešenje za upit \(L1, R1, L2, R2\) jednako je rešenje za \(1, R1, L2, R2\) minus rešenje za \(1, L1-1, L2, R2\). Na ovaj način možemo da rastavimo upite na po dva upita za koje je podniz niza \(S\) zapravo prefiks istog. Ako upite sortiramo po desnoj granici podniza niza \(S\), ukupan broj izmena u Fenvikovom stablu će biti najviše \(N\). Vremenska složenost ovog rešenja je \(O(NlogN)\).
Kada je \(P=1\), možemo da primenimo isto rešenje, ali umesto Fenvikovog stabla treba da iskoristimo prezistentno segmentno stablo kako bismo mogli da sačuvamo po verziju segmentnog stabla za svaki od \(N\) prefiksa niza \(S\), i kasnije ih koristili da odgovaramo na upite u zadatom redosledu.
Rešenje kada je jedno stablo lanac
U ovom slučaju lanac možemo da pretvorimo u niz \(S\) i na njemu radimo Mo-ov algoritam ili da rastavimo upite kao u prošlom rešenju. Deo rešenja koji se menja je to da nam više nisu potrebni upiti za zbir na podnizu već za zbir na putu u stablu. Put od \(A\) do \(B\) u stablu možemo da rastavimo na put od korena do \(A\), plus put od korena do \(B\), minus put od korena do \(\text{LCA}(A,B)\), minus put od korena do \(\text{parent}(\text{LCA}(A,B))\). Treba još da nađemo način da dobijemo zbir oznaka svih čvorova na putu od korena do nekog čvora. Uradimo Ojlerov obilazak stabla i smestimo čvorove u niz tim redom kako smo ih posetili u DFS-u. Na ovaj način će svako podstablo da čini jedan podniz. Tokom DFS-a možemo da zapamtimo i granice podnizova za svako podstablo. Nad nizom koji smo ovako dobili možemo da napravimo Fenvikovo stablo koje podržava upite povećavanja i smanjivanja vrednosti svih članova nekog podniza, i upite koji vraćaju vrednost nekog čvora. Ako koristimo Mo-ov algoritam sa ovom strukturom dobijamo složenost \(O(N \sqrt{N} logN)\), što prolazi podzadatak kada je \(N, Q \leq 3 \times 10^4\), a ako rastavimo podnizove niza \(S\) kao u prethodnom podzadatku, dobijamo rešenje u vremenskoj složenosti \(O(NlogN)\) što prolazi i podzadatak kada je \(N, Q \leq 2 \times 10^5\).
Rešenje kada je \(N, Q \leq 3 \times 10^4\)
Rešenje za ovaj podzadatak je da na jedno stablo primenimo Mo-ov algoritam, a na drugo stablo istu strukturu podataka kao u prethodnom rešenju. Mo-ov algoritam na stablu zapravo primenjujemo na Ojlerovom obilasku. Napravimo od stabla niz dužine \(2N\) tako što stavimo čvor u niz kada ulazimo i kada izlazimo iz čvora. Put od \(A\) do \(B\), gde je prvo pojavljivanje čvora \(A\) pre prvog pojavljivanja čvora \(B\), mapiramo na podniz od drugog pojavljivanja čvora \(A\) do prvog pojavljivanja čvora \(B\), osim ako je \(A\) predak čvora \(B\), kada ovaj put mapiramo na podniz od prvog pojavljivanja \(A\) do prvog pojavljivanja \(B\). U prvom slučaju se svi čvorovi na putu osim \(\text{LCA}(A, B)\) pjavljuju tačno jednom, a ostali čvorovi 0 ili 2 puta. U drugom slučaju svi čvorovi na putu od \(A\) do \(B\) se pajavljuju tačno jednom, a ostali čvorovi 0 ili 2 puta. Kada sortiramo upite, u strukturi za drugo stablo održavamo sve čvorove koji se pojavljuju tačno jednom i pre rešavanja upita ubacimo i čvor \(\text{LCA}(A, B)\) ako već nije ubačen. Vremenska složenost ovog algoritma je \(O(N \sqrt{N} logN)\).
Rešenje kada je \(P=0\)
Kao što smo rastavili put u drugom stablu, tako možemo da rastavimo i put u prvom stablu. I u ovom rešenju na isti način radimo sa drugim stablom, a za prvo stablo upite rastavljamo na po 4 upita za puteve od korena do nekog čvora. Upite ćemo rešiti offline, DFS algoritmom. Kada uđemo u neki čvor dodamo ga u strukturi za drugo stablo, zatim rešimo sve upite za puteve od korena do trenutnog čvora i na kraju kada izađemo iz čvora izbacujemo trenutni čvor iz strukture za drugo stablo. Vremenska složenost ovog rešenja je \(O(NlogN)\).
Rešenje za 100 poena
Online rešenje je slično kao i offline rešenje, samo što koristimo perzistentno segmentno stablo umesto Fenvikovog stabla kao strukturu za drugo stablo. Na taj način možemo da zapamtimo verzije strukture kakva je bila nakon ulaska u svaki čvor, i uz pomoć toga možemo redom da odgovaramo na upite. Vremenska i memorijska složenost ovog rešenja je \(O(NlogN)\).