5 - Planine
Vremensko ograničenje | Memorijsko ograničenje |
---|---|
1000ms | 64MB |
Drevni programer Cep Lu Splus provodi dane mrzeći žalbe i mrzeći provođenje dana u mržnji. Povremeno mu dolaze sećanja na drevna vremena kada je bio član Komisije i odbijao žalbe najbolje od svih. Jednom, u ta vremena, dobio je izuzetno neosnovanu žalbu i dok je hodao drevnom planinom u potrazi za znakom da li da je prvo pročita ili prvo odbije -- žalba mu je ispala iz ranca i bi zauvek izgubljena. Od tada ga ovo mrsko sećanje neprestano progoni i zbog toga ne može da spava.
Ali sada ste došli vi, zaštitnici takmičara koji se žale, i odlučili da pronađete planinu na kojoj je izgubljena žalba. Poznato je da je Cep tog sudbonosnog dana bio u oblasti koja liči na kvadratnu matricu dimenzija \(N \times N\) čije svako polje predstavlja neku planinu određene visine. Kako Cep mrzi niske planine i kolone, planina na kojoj je on bio tog dana je strogo viša od svih ostalih planina iz svoje vrste. Analogno, kako Cep mrzi slanu plazmu i radne subote, ta planina je ujedno i strogo niža od svih ostalih planina iz svoje kolone.
Loša vest je što vi ne znate visine planina a još gora što Cep zna. No, njegova mržnja prema mrskim sećanjima i nesanici je blago jača od mržnje prema vama i on će vam iskreno odgovarati na pitanja oblika "kolika je visina planine koja se nalazi u \(i\)-toj vrsti i \(j\)-toj koloni?". Jasno, Cep mrzi drevni broj \(K\) i ne želite da znate šta će se desiti ukoliko mu postavite više od \(K\) pitanja.
Pronađite bar jednu planinu na kojoj je mogla biti izgubljena žalba ili konstatujte da takva planina ne postoji postavljajući ne više od \(K\) pitanja. Neka izgubljena žalba konačno bude i formalno odbijena...
Opisi funkcija
Potrebno je da implementirate funkciju
- \(Nadji(N, K)\)
koja treba da odredi da li se u matrici planina sa \(N\) vrsta i \(N\) kolona nalazi planina koja je strogo veća od svih ostalih planina iz svoje vrste i strogo manja od svih ostalih planina iz svoje kolone. Ova funkcija mora da vrati niz (vektor) dužine 2 koji sadrži, redom, brojeve \(i\) i \(j\) koji označavaju da je tražena planina u preseku \(i\)-te vrste i \(j\)-te kolone. Vrste i kolone su indeksirane od 1. Ukoliko ima više rešenja, vratiti bilo koje; ukoliko nema rešenja vratiti niz sa dve nule.
Na raspolaganju imate funkciju
- \(Pitaj(i, j)\)
koju smete pozvati najviše \(K\) puta. Ova funkcija vraća visinu planine u preseku \(i\)-te vrste i \(j\)-te kolone. Ukoliko su koordinate \(i\) i \(j\) van opsega, funkcija će vratiti \(-1\).
Primer
Neka je \(N = 3\), \(K = 9\) i neka su visine planina u matrici:
Za npr. upit \(Pitaj(2, 1)\), odgovor bi bio \(2\); za upit \(Pitaj(2, 3)\) odgovor bi bio \(7\); za upit \(Pitaj(3, 3)\) odgovor bi bio \(8\) itd. Jedino rešenje za ovaj primer je planina u preseku druge vrste i treće kolone (visina 7) i vaša funkcija mora da vrati niz \((2, 3)\) koristeći ne više od \(9\) upita.
Ograničenja
- Visine svih planina su prirodni brojevi iz segmenta \([1, 10^9]\).
Podzadaci
- Podzadatak 1 [4 poena]: \(N = 100\), \(K = 10.000\)
- Podzadatak 2 [9 poena]: \(N = 1.000\), \(K = 1.000.000\)
- Podzadatak 3 [12 poena]: \(N = 1.000\), \(K = 5.000\), visine planina su \(1\), \(2\) ili \(3\)
- Podzadatak 4 [18 poena]: \(N = 1.000\), \(K = 501.500\)
- Podzadatak 5 [19 poena]: \(N = 2.048\), \(K = 360.000\)
- Podzadatak 6 [14 poena]: \(N = 3.000\), \(K = 12.000\)
- Podzadatak 7 [24 poena]: \(N = 100.000\), \(K = 400.000\)
Detalji implementacije
Potrebno je da pošaljete tačno jedan fajl planine.cpp
koji implementira pomenutu funkciju. Osim tražene funkcije, vaš fajl može sadržati i dodatne globalne promenljive, pomoćne funkcije i dodatne biblioteke.
Vaša funkcija mora biti sledećeg oblika:
std::vector<int> Nadji(int N, int K);
Vaša funkcija može koristiti funkciju
int Pitaj(int i, int j);
Da bi funkcija Pitaj
bila "vidljiva" vašoj funkciji Nadji
, potrebno je dodati liniju #include "code.h"
na početku fajla koji sadrži implementaciju funkcije Nadji
.
Testiranje i eksperimentisanje
Uz zadatak, obezbeđen vam je "template" fajl code.cpp
koji možete koristiti i menjati po potrebi. Takođe vam je obezbeđeni program grader.cpp
koji služi da lakše testirate kodove. Ovaj program učitava sa standardnog ulaza sledeće podatke:
- U prvom redu brojeve \(N\) i \(K\)
- U narednih \(N\) redova po \(N\) brojeva koji predstavljaju visine planina
a zatim poziva vašu funkciju sa učitanim parametrima \(N\) i \(K\). Na kraju, na standardni izlaz štampa, redom, brojeve \(x\), \(y\) i \(T\), gde su \(x\) i \(y\) redni broj vrste i kolone koje je vratila vaša funkcija a \(T\) broj poziva funkciji Pitaj
. Kodove ovih programa možete menjati po potrebi. Ne garantuje se da će za testiranje biti korišćena baš ova verzija programa grader.cpp
.
Autor | Tekst i test primeri | Analiza rеšenja | Testiranje |
---|---|---|---|
Nikola Milosavljević | Nikola Milosavljević | Nikola Milosavljević | Aleksandar Zlateski |
Analiza
Potrebno je u kvadratnoj matrici \(A\) pronaći element koji je strogo najveći u svojoj vrsti i strogo najmanji u svojoj koloni -- nazovimo takav element (ukoliko postoji) sedlo (to je, inače, standarni termin). Za početak primetimo da ukoliko sedlo postoji, onda je jedinstveno; zaista, pretpostavimo da su \(A_{i,j}\) i \(A_{k,l}\) sedla. Očigledno, \(i \neq k\) i \(j \neq l\). Ukoliko je \(A_{i,j} \leq A_{k,l}\), tada, zbog definicije sedla, \(A_{i,j} > A_{i,l} > A_{k,l}\) što je kontradikcija; za \(A_{i,j} > A_{k,l}\) ponovo dobijamo kontradikciju preko \(A_{i,j} < A_{k,j} < A_{k,l}\) pa je nemoguće da postoje dva ili više sedla.
Iz prethodnog razmatranja sledi: ukoliko su nam poznate vrednosti neka dva polja (npr. \(A_{i,j}\) i \(A_{k,l}\)), možemo eliminasti bar jedno od njih kao potencijalnog kandidata za sedlo upitom nad najviše jednim dodatnim poljem (\(A_{i,l}\) ili \(A_{k,j}\)). Dakle, proizvoljnih \(M\) potencijalnih kandidata za sedlo (za koje znamo vrednosti) možemo svesti na samo \(1\) uz ne više od \(M-1\) pitanja koriteći ovaj metod koji ćemo jednostavno zvati Eliminacija.
Podzadaci 1 i 2: Ovde je \(K = N^2\) pa jednostavno možemo pitati za vrednosti svih polja i naći sedlo u poznatoj matrici u složenosti \(O(N^3)\) ukoliko za svako polje prolazimo celu njegovu vrstu i kolonu ili u složenosti \(O(N^2)\) ukoliko prekalkulišemo maksimume po vrstama i minimume po kolonama.
Podzadatak 3: Kako su vrednosti iz skupa \(\{1,2,3\}\), jasno je da element \(A_{i,j}\) može biti sedlo ako i samo ako je \(A_{i,j} = 2\), svi ostali elementi u njegovoj vrsti su \(1\) i svi ostali elementi u njegovoj koloni su \(3\). Prema tome, ukoliko upitamo za vrednost \(A_{i,j}\) i dobijemo vrednost \(1\), eliminisali smo celu \(j\)-tu kolonu (tamo ne može biti sedlo), ako dobijemo vrednost \(3\) -- eliminisali smo celu \(i\)-tu vrstu, a ako dobijemo vrednost \(2\) - eliminisali smo celu \(i\)-tu vrstu i \(j\)-tu kolonu osim potencijalno baš elementa \(A_{i,j}\). Upite možemo postavljati tako da u svakom upitu eliminišemo bar jednu vrstu ili kolonu pa ćemo nakon najviše \(2N\) upita eliminisati sve vrste i kolone i ostaće nam najviše \(N\) polja koja mogu biti potencijalna sedla. Sada primenimo Eliminaciju (najviše još \(N\) upita) i još najviše \(2N\) upita za proveru da li je preostali element zaista sedlo (može se pokazati da je za ovaj metod gornja granica za broj upita zapravo \(4N\) umesto \(5N\)).
Podzadatak 4: Postavimo upite za sve elemente sa glavne dijagonale i permutujmo vrste i kolone tako da važi \(A_{1,1} \leq A_{2,2} \leq \ldots \leq A_{N,N}\) (ovo nije problem, dovoljno je samo zapamtiti te permutacije i za svako naredno \(Pitaj(i,j)\) zapravo postavljati \(Pitaj(row[i], col[j])\)). U novodobijenoj matrici, nijedan element ispod glavne dijagonale ne može biti sedlo (nemoguće da za \(i > j\) važi \(A_{i,j} > A_{i,i}\) i \(A_{i,j} < A_{j,j}\) jer \(A_{j,j} \leq A_{i,i}\)) pa sedlo možemo tražiti samo na glavnoj dijagonali i iznad, pitajući za vrednosti sve kandidate (njih \(\frac{N(N+1)}{2}\)) i primenjujući Eliminaciju (pokazati da nam prilikom Eliminacije nikada neće trebati vrednosti elemenata ispod glavne dijagonale jer možemo koristiti poredak na njoj!). Ovaj deo možemo i jednostavnije, nalazeći sedlo kao u Podzadatku 2 ne koristeći elemente ispod glavne dijagonale (pokazati da ćemo i u slučaju "polu-matrice" sa soritranom dijagonalom dobiti najviše jednog kandidata!). Kada dobijemo jedinstvenog kandidata, dovoljno je još \(N-1\) upita za proveru jer je najviše toliko polja iz njegove vrste i kolone (od njih \(2N-1\)) ispod glavne dijagonale. Dakle, treba nam \(\frac{N(N+1)}{2} + N - 1\) upita, što se uklapa u ograničenja.
Podzadatak 5: U prethodnom podzadatku, umesto da pitamo za sva polja iznad glavne dijagonale, možemo npr. rekurzivno primeniti logiku za gornji-desni kvadrat (i opet pitati samo oko polovinu svih elemenata u njemu). Preciznije, radimo sledeće - Ukoliko je trenutni kvadrat dimenzija \(1 \times 1\) pitamo i vratimo to polje kao potencijalnog kandidata; inače - Pitamo za sve elemente glavne dijagonale trenutnog kvadrata i permutujemo vrste/kolone tako da važi poredak kao u prethodnom podzadatku - Rekurzivno ponovimo postupak za gornji-levi, donji-desni i gornji-desni podkvadrat (za prva dva postavimo marker da ne moramo pitati/sortirati dijagonalu jer je već sortirana kao deo originalne) i od 3 dobijena kandidata Eliminacijom vratimo samo jedan.
Ako je \(T(N)\) broj poziva \(Pitaj\) ovog algoritma za kvadrat dimenzije \(N \times N\), nije teško zaključiti da važi \(T(1) = 1\) i \(T(N) = 3T(\lceil \frac{N}{2} \rceil)\) za \(N > 1\) (kako ima puno "preklapanja" dijagonala, možemo zamisliti da zapravo ne pitamo za polja osim ako je kvadrat \(1 \times 1\)) pa je \(T(N) = 3^{\log_2 N} = N^{\log_2 3}\) (polja koja pitamo obrazuju neku vrstu fraktala a implementacija je blago zgodnija jer je \(N\) stepen dvojke). Za Eliminaciju nam u najgorem slučaju treba još toliko upita (a u praksi mnogo manje zbog preklapanja) i računajući konačnu proveru to je najviše \(2\cdot N^{\log_2 3} + 2N\) upita, što se uklapa u ograničenja.
Podzadaci 6 i 7: Nazovimo skup polja \(S\) (matrice) dobrim ukoliko nikoja dva polja iz \(S\) nisu u istoj vrsti ili koloni i ukoliko se sedlo (ukoliko postoji) cele matrice nalazi u preseku vrste u kojoj je neki element iz \(S\) i kolone u kojoj je neki element iz \(S\). Npr. jedan dobar skup je \(D = \{(1,1), (2,2), \ldots, (N,N)\}\).
\((*)\) Primetimo da ako je \(S\) dobar skup, tada sedlo ne sme biti veće od najvećeg elementa iz \(S\) i ne sme biti manje od najmanjeg elementa iz \(S\). Zaista, kako sedlo pripada nekoj koloni iz \(S\), ono je manje ili jednako od bar jednog elementa iz \(S\) pa i od maksimuma; slično i za minimum.
Neka je \(S\) proizvoljan dobar skup i neka je \((i, j) \in S\) takvo da je \(A_{i,j}\) najmanja vrednost od svih vrednosti iz \(S\) a \((k, l) \in S\) takvo da je \(A_{k,l}\) najveća vrednost od svih vrednosti iz \(S\). Od dobrog skupa \(S\) možemo dobiti dobar skup sa jednim elementom manje na sledeći način: pitamo za vrednost elementa \(A_{i,l}\) i razlikujemo 3 slučaja:
- \(A_{i,l} \leq A_{i,j}\): Ako je sedlo u koloni \(l\) onda je ono manje od \(A_{i,l}\) a samim tim i od \(A_{i,j}\) tj. od svih elemenata skupa \(S\) što je nemoguće zbog \((*)\) . Dakle, u koloni \(l\) nema sedla. Sa druge strane, u vrsti \(k\) je jedini kandidat za sedlo \(A_{k,l}\) (inače bi sedlo moralo biti veće od svih elemenata iz \(S\) što je nemoguće zbog \((*)\) ) ali već smo zaključili da u koloni \(l\) nema sedla pa sedlo nije ni u vrsti \(k\). Dakle, izbacivanjem elementa \((k, l)\) iz \(S\) opet dobijamo dobar skup.
- \(A_{k,l} \leq A_{i,l}\): Analognim razmatranjem kao u prethodnom slučaju, dobijamo da se izbacivanjem elementa \((i, j)\) iz \(S\) opet dobija dobar skup.
- \(A_{i,j} < A_{i,l} < A_{k,l}\): Koristeći \((*)\) kao u prethodnim slučajevima, dobijamo da je \(A_{i,j}\) jedini kandidat za sedlo u koloni \(j\) i da je \(A_{k,l}\) jedini kandidat za sedlo u vrsti \(k\). Međutim, \(A_{i,j}\) i \(A_{k,l}\) ne mogu biti sedla zbog, redom, \(A_{i,j} < A_{i,l}\) i \(A_{i,l} < A_{k,l}\) pa sledi da sedlo nije ni u vrsti \(k\) ni u koloni \(j\). Ovu vrstu i kolonu možemo izbaciti tako što iz skupa \(S\) izbacimo elemente \((i, j)\) i \((k, l)\) ali ubacimo element \((i, l)\) (jer moramo zadržati \(i\)-tu vrstu i \(l\)-tu kolonu). Novodobijeni skup je dobar i sadrži element manje.
Kada dobijemo dobar skup sa jednim elementom, on je jedini kandidat za sedlo. Dakle, algoritam je sledeći: krenemo od npr. dobrog skupa sa dijagonalnim elementima \(D\) (N upita), svedemo ga na dobar skup sa jednim elementom pomoću dodatnih \(N-1\) upita i na kraju potrošimo još najviše \(2N\) upita za proveru. U zavisnosti da li minimum/maksimum u svakom koraku tražimo u \(O(N)\) (trivijalno) ili u \(O(\log N)\) (uz pomoć neke strukture), ovo prolazi za prvih 6 ili za svih 7 podzadataka.
Rešenje sa očekivanim brojem upita reda \(O(N)\): Primetimo da ukoliko znamo vrednosti neka dva polja (npr. \(A_{i,j}\) i \(A_{k,l}\)) možemo eliminisati bar jedno od polja \(A_{i,j}, A_{k,l}, A_{i, l}, A_{k,j}\) kao potencijalnog kandidata za sedlo bez ikakvih dodatnih upita (npr. ako je \(A_{i,j} \leq A_{k,l}\), možemo zaključiti da \(A_{j,k}\) ne može biti sedlo iako mu možda ne znamo vrednost). Prema tome, ukoliko smo postavili \(X\) upita, teoretski možemo eliminisati \(\frac{X(X-1)}{2}\) polja gledajući svaki par upita. Naravno, ovde može doći do puno preklapanja (različiti parovi upita eliminišu isto polje) ali se može pokazati (a i intuitivno je jasno) da je očekivani broj upita (ako ih postavljamo random) potreban za eliminaciju svih \(N^2\) polja (osim eventualno jednog) reda veličine \(O(N)\). Dodatno, upiti ne moraju biti postavljani bilo kako već u svakom koraku pitati samo neko trenutno ne-eliminisano polje (i pomoću njega i prethodnih upita raditi pomenutu elminaciju); ukoliko ostane \(O(N)\) ne-eliminisanih polja u nekom trenutku, možda je bolje prebaciti se na standardnu Eliminaciju itd.
Ovaj pristup, uz eventualnu randomizaciju ili bolje odabrani redosled upita, prolazi za Podzadatke 1, 2, 4 i 5 a često i za 3 (zbog specifičnih vrednosti i malo veće konstante za dozvoljeni broj upita u odnosu na Podzadatke 6 i 7). Sa druge strane ovo (verovatno) ne može rešiti Podzadatak 6 (zbog strožeg ograničenja u broju upita i eventualno memorijskog ograničenja) kao ni Podzadatak 7 (jer je složenost \(O(N^2)\)).